Aktualnosci serwisu

 
Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Gminy Starcza
Gmina Starcza ma zamiar złożyć do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wniosek o dofinansowanie na realizację projektu grantowego, dotyczącego odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Granty dotyczą realizacji wielu celów gospodarki niskoemisyjnej, między innymi obejmują:
- instalacje fotowoltaiczne
- instalacje solarne
- pompy ciepła powietrza
- kotły na biomasę
Nasz urząd nie wie co na temat powyższy sądzą mieszkańcy i jaką mają o tym opinię.
Wójt zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych. Tylko co konsultować - jak większość nie wie o co chodzi.
Wiedza mieszkańców na temat powyższego przedsięwzięcia jest minimalna lub nawet zerowa.
Należałoby więc zwołać zebranie i przedstawić temat bliżej wszystkim. Potem oczekiwać konsultacji.
Coś tu nie gra w kolejności lub chodzi o brak konsultacji.
Co inni piszą na temat?...kliknij...

--------------------
Czy można zapobiec nieszczęśliwym wypadkom na skrzyżowaniach w naszej gminie?
Kolejny nieszczęśliwy, tragiczny wypadek na skrzyżowaniu w gminie Starcza. Ostatnio jest ich u nas aż nadto. Co jest powodem i co można zrobić aby im zapobiec? Ile jest w tym winy kierowców a ile czynników od nich niezależnych?
Dziś 05.03.2018 r. po godz 9:30 na skrzyżowaniu obok kościoła w Starczy doszło do kolejnego wypadku drogowego. Tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego jadącego ulicą Targową z samochodem osobowym wyjeżdżającym z ulicy Szkolnej i potrącenia pieszej przy przejściu dla pieszych na ulicy Gminnej. Zaistniała konieczność interwencji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zginął kierowca samochodu osobowego.
Od pierwszego wypadku w tym miejscu zmieniło się niewiele, chociaż mówi się, że trzeba zamontować spowalniacze, dodatkowe znaki i inne elementy. Musi ktoś zginąć, aby coś się skutecznie zmieniło. W Nieradzie też tak było, ale po zamontowaniu spowalniaczy ostatnio nie słychać tam o wypadkach. Idzie wiosna i ruch samochodowy dopiero zaczyna się wzmagać, więc...

Co inni piszą na temat?...kliknij...Link wideo i video poniżej:
Co inni piszą na temat?...kliknij...


--------------------
Bezpłatny system powiadamiania SMS w gminie Starcza
Urząd Gminy Starcza uruchomił bezpłatny mobilny system powiadamiania i ostrzegania SMS. System jest odpowiedzią na brak skutecznego sposobu kontaktu urzędu gminy z mieszkańcami.
Jesteśmy jedną z gmin posiadających w tej chwili taki system. Wielka w tym zasługa lokalnego stowarzyszenia "Ekologiczna Starcza". Rejestrując się w systemie zyskujesz powiadomienia i informacje na bieżąco wprost z systemu powiadamiania na twój telefon.
Aby się zarejestrować:
1. Wyślij SMS o treści: Tak.scz1601 na numer: 661 000 112
2. Przy pierwszej rejestracji do systemu zapoznaj się z Regulaminem i odeślij SMS* o treści: ZGODA
3. Jeśli dokonasz poprawnej rejestracji otrzymasz SMS z potwierdzeniem
4. Jeśli chcesz się wypisać z serwisu wyślij SMS* z kodem: Nie.scz1601 na numer 661 000 112

lub zajrzyj na stronę: Co inni piszą na temat?...kliknij...

Koniec z wymówką: "Nie wiedziałem". Można będzie, co najwyżej powiedzieć: "Nie chciałem wiedzieć".
--------------------
Nowe umowy o dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków
Dotarły do nas do podpisu nowe umowy. Wielu z mieszkańców zastanawia się - co tak znów pojawiły się nowe umowy? Taki stan rzeczy przeważnie nie wróżył nic dobrego. Nowe umowy najczęściej były zapowiedzią podwyżek opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.
Podwyżki i tak były regularnie co roku, ale nowych umów nie było corocznie.
Otóż zmieniła się w ubiegłym roku ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Krótko mówiąc: stawki za ścieki i wodę ustalane są teraz na trzy lata - znaczy, że przez kolejne dwa lata nie wzrosną jak to było do tej pory. Stawki będą kontrolowane i zatwierdzane przez regionalne zarządy gospodarki wodnej. Porównując nasze lokalne stawki opłat dzisiejsze i sprzed kilkunastu lat zauważymy ich wzrost około 100 procentowy.

Stawki aktualnie obowiązujące są w dokumencie:
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Podstawowe zmiany jakie wprowadzono do ustawy są pod adresem:
Co inni piszą na temat?...kliknij...

Co inni piszą na temat?...kliknij...

--------------------
Czy będzie w naszej gminie kolejny przekaźnik telefonii komórkowej?
Potwierdziły się informacje o zamiarze wybudowania w gminie Starcza następnego przekaźnika telekomunikacyjnego. Byłby to już piąty przekaźnik w tak małej gminie. Najmniejsza gmina - najwięcej stacji bazowych telefonii komórkowej.
Żadna z naszych gmin ościennych, które są kilkukrotnie większe od naszej, nie ma na swoim terenie tylu przekaźników. Już to przerabialiśmy.
Wraca do nas problem z roku 2008. Tutaj przypomnienie jak to wyglądało 10 lat temu. Kto pozwala na takie zagrożenie zdrowia a nawet życia mieszkańców?
Czy nasza gmina nie może istnieć bez inwestycji antyekologicznych i szkodliwych dla zdrowia?
Inne gminy inwestują w turystykę, rekreację ekologię i czyste środowisko. Nasza gmina i jej władze podążają w kierunku wręcz odwrotnym. Podążanie takim tropem nigdy nie doprowadzi do rozwoju Gminy Starcza.
Badania przeprowadzone w 2004 roku, w Izraelu udowodniły i potwierdziły - aż czterokrotnie wyższą zależność występowania nowotworów i skrócenie życia aż o 10 lat, z mieszkaniem w okolicy nadajnika. Zobacz materiały poniżej.

Co inni piszą na temat?...kliknij...

Więcej na temat...
  
--------------------
Nowa komunikacja publiczna na terenie gminy Starcza
Potwierdzone zostały pogłoski o zmianie podstawowego przewoźnika transportu publicznego. Urząd Gminy Starcza poinformował oficjalnie o zmianie firmy transportu osobowego. PKS zostaje zastąpiony prywatną firmą transportową.
Wójt Gminy Starcza podaje do informacji mieszkańców, że od 1 marca 2018 roku komunikację publiczną na terenie gminy i do Częstochowy obsługiwać będzie prywatna firma: P.P.H.U. „UNI-METAL” Koniecpol.
Zmiana przewoźnika ma na celu poprawę i usprawnienie komunikacji. Czy tak będzie przekonamy się wkrótce. Już od początku roku po pojawieniu się informacji o zakończeniu obsługi wielu linii przez PKS, mieszkańcy zadawali często pytanie: "Kto nas teraz będzie dowozić do pracy, szkoły?". Pojawiała się niepewność i brak oficjalnej informacji. Teraz zostało pytanie - "Czy nowy transport spełni oczekiwania mieszkańców? "
Co inni piszą na temat?...kliknij...

Rozkład kursowania na linii: Starcza-Częstochowa (ważny od 5 marca 2018) poniżej:

lub do pobrania:
Plik do pobrania 1.03MB

Poniżej jeszcze rozkład kursowania na linii:Tarnowskie Góry-Częstochowa:
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Na stronach gminy:
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Wyborcza pisze:
Co inni piszą na temat?...kliknij...


  
--------------------
Nowa wersja serwisu od 1 lutego
Serwis Starcza 2006 istnieje od 2006 roku. Przechodził różne modyfikacje i zmiany. Nadszedł czas na jego grubszą modernizację i dostosowanie go do urządzeń mobilnych.
Od 1 lutego została uruchomiona nowa wersja serwisu., dostępnego również na urządzeniach mobilnych. Ponieważ serwis istnieje już ładnych kilka lat, archiwizacja materiałów z lat minionych zajęła sporo czasu. Jednak nasze archiwa zawierają wiele interesujących informacji, filmików i fotek. Serwis nie jest jeszcze w pełni skompletowany, ale stanie się to w najbliższym czasie.
W nowej zakładce "Ekologiczna Starcza" pojawiać się będą informacje lokalnego stowarzyszenia. Wasze uwagi i komentarze pozwolą usprawnić serwis.
  
--------------------
Spotkanie konsultacyjne dotyczące rewitalizacji naszej gminy
Po długim okresie wyczekiwania, dosyć niespodziewanie i bez skutecznego poinformowania mieszkańców odbyło się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców, projektodawców i innych interesariuszy rewitalizacji gminy Starcza, rozpoczętej w 2017 roku.
Przedstawiono gotowy program rewitalizacji. Jednak nie ujęto w nim wielu często powtarzających się, zgłoszonych do projektu wniosków. Po analizie programu można stwierdzić, że jest on zbyt ogólnikowy i mało konkretny jeśli chodzi o zadania i cele rewitalizcji. Wielu spodziewało się w projekcie ujrzenia konkretów. Przystąpienia gminy do programów o ochronie środowiska, pozyskiwania energii odnawialnej, utworzenia zaplecza turystycznego i wypoczynkowego, a znaleźli w nim stwierdzenia, że gmina może skorzystać z tego albo tamtego ale bez oczekiwanych jasnych konkretnych programów dających dofinansowanie do ekologii turystyki lub wypoczynku. Pisanie w programie, że jest w gminie potrzebne to albo tamto, to złudne nadzieje, które wszyscy znamy od lat i dobrze wiemy, że realizacja takich założeń jest bardzo odległa lub wcale niemożliwa. Widząc ślimazarność dążeń do dofinansowania celów proekologicznych w naszej gminie, mieszkańców już przestały zadawalać obietnice i przewidywania. Liczą się tylko konkretne dofinansowane projekty, a nie lanie wody.
Po burzliwej dyskusji zaistniała szansa na skorygowanie programu (do końca tygodnia).
Program rewitalizacji poniżej:

Gminna strona konsultacji rewitalizacji:

Co inni piszą na temat?...kliknij...

Poprzedni program rewitalizacji:

Plik do pobrania 2,8MB  
--------------------
Harmonogram wywozu odpadów w 2018 roku
Określono terminy wywozu odpadów. Na początek na styczeń i luty 2018 r.
Ustalono w końcu nowego odbiorcę odpadów na bieżący rok. Jest nią firma "Ochrona Środowiska" z Kamienicy Polskiej.
Poniżej informacja o zmianie odbiorcy odpadów i wymianie pojemników na odpady zmieszane:Kolejne miesiące - tabelka wywozu poniżej:

Typ odpadów /MiesiącPlastik,papier,metalSzkłoOdpady zmieszane
Styczeń18.0119.0120.01 rejon1 (Starcza,Własna)
21.01 rejon2 (Klepaczka, Łysiec, Rudnik Mały)
Luty19.0220.0221.02 rejon1 Starcza,Własna)
22.02 rejon2 (Klepaczka, Łysiec, Rudnik Mały)

Następne miesiące - tabelka wywozu poniżej:
Typ odpadów
/Miesiąc
Odpady zmieszane i segregowaneBIO - biodegradowalne
Marzec15.03 Starcza,Własna
23.03 Klepaczka,Łysiec,Rudnik Mały
19.03 wszystkie miejscowości gminy


  
--------------------
Możliwości rozbudowy sieci gazowej w gminie Starcza
Polska Spółka Gazownictwa i Ekologiczna Starcza organizują spotkania informacyjne dotyczące możliwości rozbudowy sieci gazowej na terenie naszej gminy.Pierwsze spotkanie informacyjne dotyczy możliwości rozbudowy sieci gazowej na terenie miejscowości Rudnik Mały, na którym
zostanie przestawiony proces inwestycyjny, formalności, koszty oraz terminy związane z przyłączeniem się do sieci gazowej.
Spotkanie odbędzie się 9 stycznia 2018 r. o godzinie 17:00 w Remizie Strażackiej w Rudniku Małym.
Poniżej szczegóły zaproszenia:
--------------------
     

 
Licznik: 446418, online osób:2,   Starcza 2006 , kontakt: zbyszek@starcza.eu