Aktualnosci serwisu

 
Czy będzie w naszej gminie kolejny przekaźnik telefonii komórkowej?
Potwierdziły się informacje o zamiarze wybudowania w gminie Starcza następnego przekaźnika telekomunikacyjnego. Byłby to już piąty przekaźnik w tak małej gminie. Najmniejsza gmina - najwięcej stacji bazowych telefonii komórkowej.
Żadna z naszych gmin ościennych, które są kilkukrotnie większe od naszej, nie ma na swoim terenie tylu przekaźników. Już to przerabialiśmy.
Wraca do nas problem z roku 2008. Tutaj przypomnienie jak to wyglądało 10 lat temu. Kto pozwala na takie zagrożenie zdrowia a nawet życia mieszkańców?
Czy nasza gmina nie może istnieć bez inwestycji antyekologicznych i szkodliwych dla zdrowia?
Inne gminy inwestują w turystykę, rekreację ekologię i czyste środowisko. Nasza gmina i jej władze podążają w kierunku wręcz odwrotnym. Podążanie takim tropem nigdy nie doprowadzi do rozwoju Gminy Starcza.
Badania przeprowadzone w 2004 roku, w Izraelu udowodniły i potwierdziły - aż czterokrotnie wyższą zależność występowania nowotworów i skrócenie życia aż o 10 lat, z mieszkaniem w okolicy nadajnika. Zobacz materiały poniżej.

Co inni piszą na temat?...kliknij...

Więcej na temat...
  
--------------------
Nowa komunikacja publiczna na terenie gminy Starcza
Potwierdzone zostały pogłoski o zmianie podstawowego przewoźnika transportu publicznego. Urząd Gminy Starcza poinformował oficjalnie o zmianie firmy transportu osobowego. PKS zostaje zastąpiony prywatną firmą transportową.
Wójt Gminy Starcza podaje do informacji mieszkańców, że od 1 marca 2018 roku komunikację publiczną na terenie gminy i do Częstochowy obsługiwać będzie prywatna firma: P.P.H.U. „UNI-METAL” Koniecpol.
Zmiana przewoźnika ma na celu poprawę i usprawnienie komunikacji. Czy tak będzie przekonamy się wkrótce. Już od początku roku po pojawieniu się informacji o zakończeniu obsługi wielu linii przez PKS, mieszkańcy zadawali często pytanie: "Kto nas teraz będzie dowozić do pracy, szkoły?". Pojawiała się niepewność i brak oficjalnej informacji. Teraz zostało pytanie - "Czy nowy transport spełni oczekiwania mieszkańców? "
Co inni piszą na temat?...kliknij...

Rozkład kursowania jeszcze nie został podany.
Poniżej rozkład kursowania na linii:Tarnowskie Góry-Częstochowa:
Co inni piszą na temat?...kliknij...

--------------------
Nowa wersja serwisu od 1 lutego
Serwis Starcza 2006 istnieje od 2006 roku. Przechodził różne modyfikacje i zmiany. Nadszedł czas na jego grubszą modernizację i dostosowanie go do urządzeń mobilnych.
Od 1 lutego została uruchomiona nowa wersja serwisu., dostępnego również na urządzeniach mobilnych. Ponieważ serwis istnieje już ładnych kilka lat, archiwizacja materiałów z lat minionych zajęła sporo czasu. Jednak nasze archiwa zawierają wiele interesujących informacji, filmików i fotek. Serwis nie jest jeszcze w pełni skompletowany, ale stanie się to w najbliższym czasie.
W nowej zakładce "Ekologiczna Starcza" pojawiać się będą informacje lokalnego stowarzyszenia. Wasze uwagi i komentarze pozwolą usprawnić serwis.
--------------------
Spotkanie konsultacyjne dotyczące rewitalizacji naszej gminy
Po długim okresie wyczekiwania, dosyć niespodziewanie i bez skutecznego poinformowania mieszkańców odbyło się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców, projektodawców i innych interesariuszy rewitalizacji gminy Starcza, rozpoczętej w 2017 roku.
Przedstawiono gotowy program rewitalizacji. Jednak nie ujęto w nim wielu często powtarzających się, zgłoszonych do projektu wniosków. Po analizie programu można stwierdzić, że jest on zbyt ogólnikowy i mało konkretny jeśli chodzi o zadania i cele rewitalizcji. Wielu spodziewało się w projekcie ujrzenia konkretów. Przystąpienia gminy do programów o ochronie środowiska, pozyskiwania energii odnawialnej, utworzenia zaplecza turystycznego i wypoczynkowego, a znaleźli w nim stwierdzenia, że gmina może skorzystać z tego albo tamtego ale bez oczekiwanych jasnych konkretnych programów dających dofinansowanie do ekologii turystyki lub wypoczynku. Pisanie w programie, że jest w gminie potrzebne to albo tamto, to złudne nadzieje, które wszyscy znamy od lat i dobrze wiemy, że realizacja takich założeń jest bardzo odległa lub wcale niemożliwa. Widząc ślimazarność dążeń do dofinansowania celów proekologicznych w naszej gminie, mieszkańców już przestały zadawalać obietnice i przewidywania. Liczą się tylko konkretne dofinansowane projekty, a nie lanie wody.
Po burzliwej dyskusji zaistniała szansa na skorygowanie programu (do końca tygodnia).
Program rewitalizacji poniżej:

Gminna strona konsultacji rewitalizacji:

Co inni piszą na temat?...kliknij...

Poprzedni program rewitalizacji:

Plik do pobrania 2,8MB  
--------------------
Harmonogram wywozu odpadów w 2018 roku
Określono terminy wywozu odpadów. Na początek na styczeń i luty 2018 r.
Ustalono w końcu nowego odbiorcę odpadów na bieżący rok. Jest nią firma "Ochrona Środowiska" z Kamienicy Polskiej.
Poniżej informacja o zmianie odbiorcy odpadów i wymianie pojemników na odpady zmieszane:Kolejne miesiące - tabelka wywozu poniżej:

Typ odpadów /MiesiącPlastik,papier,metalSzkłoOdpady zmieszane
Styczeń18.0119.0120.01 rejon1 (Starcza,Własna)
21.01 rejon2 (Klepaczka, Łysiec, Rudnik Mały)
Luty19.0220.0221.02 rejon1 Starcza,Własna)
22.02 rejon2 (Klepaczka, Łysiec, Rudnik Mały)

Następne miesiące - tabelka wywozu poniżej:
Typ odpadów
/Miesiąc
Odpady zmieszane i segregowaneBIO - biodegradowalne
Marzec15.03 Starcza,Własna
23.03 Klepaczka,Łysiec,Rudnik Mały
19.03 wszystkie miejscowości gminy


  
--------------------
Możliwości rozbudowy sieci gazowej w gminie Starcza
Polska Spółka Gazownictwa i Ekologiczna Starcza organizują spotkania informacyjne dotyczące możliwości rozbudowy sieci gazowej na terenie naszej gminy.Pierwsze spotkanie informacyjne dotyczy możliwości rozbudowy sieci gazowej na terenie miejscowości Rudnik Mały, na którym
zostanie przestawiony proces inwestycyjny, formalności, koszty oraz terminy związane z przyłączeniem się do sieci gazowej.
Spotkanie odbędzie się 9 stycznia 2018 r. o godzinie 17:00 w Remizie Strażackiej w Rudniku Małym.
Poniżej szczegóły zaproszenia:
--------------------
Dlaczego mieszkańcy naszej gminy nie przychodzą na zebrania wiejskie?
Od dłuższego już czasu zauważamy bardzo małą frekwencję mieszkańców w zebraniach wiejskich dotyczących różnych spraw lokalnych. Dotyczy to spraw nie stanowiących zagrożenia dla mieszkańców.Co jest powodem takiego stanu rzeczy, tak małego zainteresowania mieszkających w gminie Starcza jej sprawami?
Po rozmowach z mieszkańcami otrzymujemy odpowiedzi na powyższe pytanie:
1. Brak informacji o zebraniach lub nieskuteczny sposób przekazywania informacji o nich.
2. Brak kontaktu urzędu gminy z mieszkańcami.
3. Negatywna ocena realizacji tematów poruszanych na zebraniach.
4. W związku z tym - niechęć mieszkańców do zgłaszania swoich wniosków i propozycji, bo nie są realizowane.
5. Ocena wypowiadana przez wielu: (cytat) "Po co ja tam pójdę, jak oni i tak zrobią co będą chcieli".
6. Poczucie mieszkańców, że "oni" ich nie słuchają i robią co chcą.
7. Nie uczestniczenie w zebraniach radnych gminy.
8. Nie informowanie mieszkańców o tym co się dzieje i co ma się wydarzyć w gminie.
9. Zbyt mała ilość zebrań, są one koniecznością a nie regularnością.
--------------------
     

 
Licznik: 444515, online osób:7,   Starcza 2006 , kontakt: zbyszek@starcza.eu