Aktualnosci archiwalne.

Odpady komunalne w przyszłym roku.
Wielu z nas zastanawia się nad tym jak wyglądać będzie przyszłoroczny odbiór odpadów komunalnych. Ile będzie to nas kosztować i czy będziemy mogli mieć możliwość kontrolowanego odbioru odpadów?

Od 2013 roku gminy przejęły nadzór nad odpadami produkowanymi przez mieszkańców. Zaczęło się wyliczanie i kombinowanie jak w sensowny sposób naliczać opłaty za odbiór śmieci. Opłaty za odpady zaczęły rosnąć w odpowiedzi na wzrost ich ilości i koszty.
Wiele gmin wisząc rosnące wydatki i koszty związane z odbiorem odpadów komunalnych zdecydowało się na zwiększenie nadzoru nad ich ilością odbieraną z gminy.
W grę wchodzą dwa sposoby nadzoru ilości:
1. kontrola ogólnej ilości odbieranych odpadów, przez ważenie odpadów znajdujących się na samochodach opuszczających gminę,
2. kontrolowany indywidualnie odbiór odpadów, przez ich ważenie w momencie ich odbioru z każdej posesji.
Obydwa sposoby pozwalają na określenie ilości odpadów za odbiór których płacimy.

W ubiegłym roku ilość odpadów za których odbiór zapłaciliśmy. wzrosła w naszej gminie o około 100% w porównaniu do roku poprzedzającego. Rośnie ilość odpadów - więc rosną opłaty. Czy rzeczywiście ilość odpadów aż tak wzrosła?
Większość mieszkańców twierdzi, że produkują mniej śmieci niż dawniej. Eksperci i fachowcy od odpadów twierdzą, że ilość odpadów na danym terenie może się zmienić o 15-20%. Faktury za śmieci pokazują coś innego.
Płacimy stawkę za tonę śmieci, ale do tej pory nie możemy stwierdzić ile tych śmieci produkujemy w rzeczywistości.
Dziś odbiór odpadów jest zbyt drogi, aby płacić za nie nie wiedząc jaka jest ich rzeczywista ilość.
Widząc rosnącą ich ilość pomyślano o konieczności ich ważenia. Niestety, gdy przyszło podjąć decyzję jak to wykonać, zdecydowano się wycofać z wcześniejszego pomysłu ważenia wszystkich odpadów. Znaczy, że nie dowiemy się prawdy ile jest śmieci za które płacimy.
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Co inni piszą na temat?...kliknij...


2022-11-29 20:53
  
--------------------
Odpady komunalne w naszej gminie - informacje śmieciowe
Minęło półrocze i okazuje się, że przekroczyliśmy znacznie założoną na ten okres ilość śmieci do wywiezienia. Czy mamy aż tak dużo odpadów komunalnych w tym roku?

Gmina w tym roku płaci za wywóz każdej tony odpadów komunalnych. Dużo odpadów - dużo trzeba zapłacić. Wzrost ilości odpadów wiąże się ze wzrostem opłaty za ich odbiór. Traktujmy śmieci jak nasze pieniądze. Wyrzucasz śmieci - wyrzucasz swoje pieniądze. Wrzucanie wszystkiego dozwolonego do odpadów zmieszanych powoduje znaczny wzrost ich wagi. Przede wszystkim popiół w śmieciach robi wagę, a kilogram odpadów to w tym roku u nas koszt 0,752 zł, tona: 752 zł. Wielu mieszkańców oddaje niewiele odpadów i nie chcą płacić za tych, którzy mają ich naprawdę dużo.

Już wkrótce zmiana opłat za odbiór odpadów i w związku z tym:
Konsultacje społeczne dotyczące odbioru odpadów komunalnych - kliknij zobaczysz
Weź udział w konsultacjach, bo to o Twoje pieniądze chodzi.
Twoje uwagi mogą być bardzo cenne - nie lekceważ sprawy.
Kontrolowany system odbioru odpadów
Coraz więcej gmin i miast chce przejść na imienny, ważony system odbioru odpadów. Już dawno jest w użyciu system koszy z chipami. Koszt takiego chipu na koszu to około 4 zł i drugie tyle za jego zamontowanie. Po takim zabiegu Twój kosz nie jest już bezimienny. Ile wrzucisz tyle płacisz.
Chipy na koszach czytaj poniżej:
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Tu informacja archiwalna.
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Niektórzy sugerują, że ważenie śmieci spowoduje ich wywożenie do lasu. Otóż już jest odpowiedź na te sugestie - nowa ustawa o ochronie środowiska i nowych znacznie wyższych (10-krotnie) karach za zaśmiecanie środowiska, a w lasach kilka tysięcy fotopułapek robiących zdjęcia tym co wyrzucają śmieci do lasu. Czy są na naszym terenie?
Nowe kary za zaśmiecanie:
Co inni piszą na temat?...kliknij...

Co z popiołem w odpadach?
Co inni piszą na temat?...kliknij...

Już teraz wszyscy mieszkańcy solidarnie płacą za popiół, który trafia do odpadów zmieszanych. Sęk w tym, że zagospodarowanie odpadów zmieszanych z popiołem jest kosztowne. Stąd wiele gmin decyduje się na wyodrębnienie osobnej frakcji, jaką jest popiół, mający swoją wagę.

Stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostają zmienione od 01.09.2020.
Są to stawki obowiązujące do końca roku. Co będzie w nowym roku trudno powiedzieć.

Co inni piszą na temat?...kliknij...
2020-07-27 20:17
  
--------------------
Sposób na kontrolowany wywóz śmieci
Zbliża się okres kiedy to gminy przejmą władzę nad śmieciami. Dotąd i jak na razie jeszcze przez kilka miesięcy decyzje w sprawie wywozu odpadów będą podejmowali mieszkańcy. Potem zajmą się tym samorządy. Czy zauważą potrzeby i możliwości mieszkańców?

Od przyszłego roku wchodzi w życie nowa,dyrektywa UE, która wymaga przedstawienia planu zmniejszenia produkcji śmieci, które nie podlegają recyklingowi, a także wdrożenia szczelnego systemu gospodarki odpadami.
Mieszkańcy nie będą już podpisywać indywidualnych umów z firmami na wywóz śmieci, tylko wnosić opłatę do gminy. Metody naliczania tej opłaty zostały zapisane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Co inni piszą na temat?...kliknij...

Samorządy zastanawiają się w jaki sensowny, sprawiedliwy i w miarę delikatny sposób to zrealizować, aby nie spowodować zamieszania oraz niezadowolenia z nowego systemu gospodarki odpadami. Przecież ma być on lepszy niż poprzedni,ale zanosi się na to, że będziemy płacić znacznie więcej niż do tj pory. Narzucone reguły naliczania opłat spowodują niezadowolenie mieszkańców. Wielu twierdzi,że jeżeli zostaną wybrane przez samorządy zbyt wygórowane opłaty - nie będą ich płacić. Cytat: "Nie będę płacić za pusty kosz, bo ktoś się chce wzbogacić moim kosztem".
Poszukiwane są drogi, sposoby, metody i pomysły jak rozwiązać zbliżający się problem. Z pomocą przychodzi nam elektronika i informatyka.
Te innowacyjne rozwiązania zastosowały już niektóre gminy, a mieszkańcy je zaakceptowali i są z nich zadowoleni.

Chipy elektroniczne na pojemnikach na śmieci - krótki filmik pokazujący jak można rozwiązać problem płacenia za śmieci. (źródło: http://tvp.info/serwis-info)


Co inni piszą na temat?...kliknij...


Co inni piszą na temat?...kliknij...

Co inni piszą na temat?...kliknij...

Co inni piszą na temat?...kliknij...

Co inni piszą na temat?...kliknij...

Co inni piszą na temat?...kliknij...


Do końca stycznia 2013 mają zostać przyjęte przez samorządy wszelakie zasady i przepisy dotyczące gospodarki odpadami oraz opłat z nimi związanymi.
Prosimy o komentarze.

2012-09-05 20:06
  
--------------------


Licznik: 534021, teraz stronę przegląda osób:4,   Starcza serwis - admin , kontakt: zbyszeka@starcza.eu